Kansalaisinfossa keskusteltiin laulamisesta

Suomalaisen musiikin päivänä 8.12. Pikkuparlamentin Kansalaisinfossa keskusteltiin siitä, miten laulaminen edistää hyvinvointia ja miten kuorotoimintaan osallistumista voidaan edesauttaa. Musiikkineuvoston ja Arkadia-seuran Laulamisesta hyvinvointia -tapahtuman paneeliin osallistuivat kansanedustaja ja Arkadia-seuran puheenjohtaja Eeva-Johanna Eloranta (sd.), kansanedustaja Aila Paloniemi (kesk.), kuoronjohtaja Marjukka Riihimäki, psykologi Pirkko Lahti sekä Sulasolin kustannusjohtaja Reijo Kekkonen. Paneelin moderaattorina toimi laulaja ja pedagogi Sanni Orasmaa Arkadia-seuran johtokunnasta.

Keskustelussa nousi esiin musiikkikasvatuksen merkitys kouluissa ja päiväkodeissa sekä tasavertaiset mahdollisuudet päästä taiteen perusopetuksen pariin. Eeva-Johanna Eloranta toi esiin huolen siitä, että lapset ja nuoret ovat eriarvoisessa asemassa esimerkiksi perheen tulotasoon liittyen tai alueellisesti. Paneeli keskusteli myös laulamisen merkityksestä niin hyvinvoinnin ylläpitäjänä kuin terapiana.

Tilaisuuden avasi Grex Musicus, ja lopuksi kuultiin Laulusta voimaa! -kuoron esitys (joht. Marjukka Riihimäki).

IMG_5255 IMG_5241 IMG_5270

Comments are closed.